Pavel a Baxa ustálenou praxi porušují
Prezident Petr Pavel 8. dubna informoval premiéra Andreje Babiše, že se hodlá zúčastnit v čele delegace České republiky summitu NATO v Ankaře počátkem července, avšak včerejší výnos předsedy Ústavního soudu Josefa Baxy, který Pavlovi povoluje se této akce účastnit, nezmiňuje nic o tom, že by měl prezident delegaci vést. Nezmiňuje to, protože Pavel o takové postavení vůbec nepožádal. Ve skutečnosti ve své kompetenční žalobě k ÚS zkreslil obsah vlastního dopisu adresovaného Babišovi. Formulaci z dopisu „v čele delegace“ ve stížnosti vynechal zřejmě proto, aby snížil pravděpodobnost zamítnutí svého návrhu. Tím, že Pavel uvedl Ústavní soud v omyl, přiměl tak samotný soud k překrucování toho, co je dosavadní praxe. Soud uvedl, že se prezident summitů NATO vždy „účastnil“, s pouhými dvěma výjimkami ze zdravotních důvodů. Prezident fakticky delegaci vždy vedl. Místo aby soud pod vedením Baxy tuto ustálenou praxi potvrdil, porušuje ji a nově ukládá, že se prezident smí poprvé s vedoucím delegace pouze svézt.
Článek můžete komentovat na našem facebookovém profilu zde.